شب ایران پاریس فرانسه ایرانی فرانسه

شب: ایران پاریس فرانسه ایرانی فرانسه وزارت خارجه وزیر امور خارجه اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی نرخ‌ها + عطش بازار اجاره در تابستان

با شروع فصل تعطیلات، جنب‌وجوش در بازار اجاره شروع شده است و این بازار تحت تاثیر پنج عامل در مسیر تنش قرار دارد.  

نرخ‌ها + عطش بازار اجاره در تابستان

عطش بازار اجاره در تابستان+ قیمت ها

عبارات مهم : اجاره

با شروع فصل تعطیلات، جنب وجوش در بازار اجاره شروع شده است و این بازار تحت تاثیر پنج عامل در مسیر تنش قرار دارد.

به گزارش ایسنا، در آستانه ی فصل جابه جایی، برحسب منطقه و موقعیت منزل ها قیمت ها در بازار اجاره ۱۰ تا ۴۰ درصد زیاد کردن نشان می دهد. با توجه به پرش قیمت ارز که منجر به انتظارات تورمی شده است مالکان قیمت اجاره را به شدت اوج برده اند. از سوی دیگر به علت کم شدن قیمت سود بانکی میل به به رهن کامل کم کردن یافته و موجران ترجیح می دهند به جای پول پیش، اجاره بها دریافت کنند. عامل زیاد کردن قیمت مسکن نیز در رشد قیمت اجاره تاثیر گذاشته هست. بحران دیگری هم از طریق بعضی دفاتر املاک که متعاملین را به سمت عدم دریافت کد رهگیری سوی می دهند به نابسامانی این بازار دامن می زند.

مشاهدات میدانی حاکی از آن است که به دنبال جهش ۳۵ درصدی قیمت مسکن در اردیبهشت ماه، فشار به بازار اجاره زیاد شده است هست. گروهی از متقاضیان که تا قبل از زمستان ۱۳۹۶ قصد خرید مسکن داشتند حالا با زیاد کردن غافلگیرکننده ی قیمت ها به سمت رهن و اجاره رفته اند. از سوی دیگر به علت رشد قیمت مسکن و انتظارات تورمی، موجران اقدام به زیاد کردن قیمت های پیشنهادی کرده اند.

نرخ‌ها + عطش بازار اجاره در تابستان

بررسی ها حاکی از آن است که مناطق ۵، ۲، ۴، ۷، ۸، ۶، ۱۴ و ۱۵ شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به ترتیب از بیشترین محبوبیت جهت مستاجران برخوردارند؛ به طوری که در خردادماه حدود ۲۸ درصد کل قراردادهای اجاره پایتخت در مناطق ۵ و ۲ امضا شده است هست. به همین نسبت بعضی دفاتر املاک در این مناطق تلاش می کنند بیشترین سهم را از ثمن معامله به خود تخصیص داده شده است دهند.

با توجه به پایین بودن عرضه نسبت به تقاضا در مناطقی که دارای سرانه مصرفی مناسبی هستند، بعضی مشاوران املاک از این مسابقه منفی، بهره می برند و به رشد اجاره بها دامن می زنند. به طور مثال مشاور املاک در نشست ها بینابین را می گیرد؛ به مستاجر می گوید این منزل اکازیون است اگر یک شیرینی به من بدهی برایت با قیمت پایین قرارداد می بندم و به موجر می گوید منزل شما زیاد جالب نیست، باید جهت پیدا کردن مستاجر خیلی تلاش کنم بنابراین حق الزحمه بیشتری می خواهم. به نظر می رسد اتحادیه املاک هم تاکنون اقدام موثری جهت جلوگیری از این گونه سوءاستفاده ها صورت نداده است.

با شروع فصل تعطیلات، جنب‌وجوش در بازار اجاره شروع شده است و این بازار تحت تاثیر پنج عامل در مسیر تنش قرار دارد.  

یکی از معضلاتی که در سال های اخیر مستاجران همواره با آن مواجه بودند عدم ارایه کد رهگیری از سوی بعضی دفاتر املاک هست. این عنوان بخصوص در قراردادهایی که مبلغ ودیعه پایین است نمود بیشتری دارد و اغلب دفاتر املاک به متعاملین می گویند جهت این که هزینه های شما پایین بیاید نیازی به دریافت کد رهگیری نیست. حال آن که به گفته ی مسوولان اتحادیه املاک، قراردادهای فاقد کد رهگیری درهیچ مرجع قانونی قابل پیگیری نخواهد بود و اگر پول پیش مستاجر پایمال شود هیچ کس جوابگو نیست.

تشویق متعاملین به عدم دریافت کد رهگیری از سوی بعضی دفاتر مشاور املاک در حالی انجام می شود که طبیعتا این دفاتر باید برعکس عمل کنند و اگر این درخواست از سوی طرفین ارایه شد از انعقاد قرارداد خودداری کنند ولی گزارش ها حاکی از آن است که عمده قراردادهای اجاره در جنوب پایتخت کشور عزیزمان ایران فاقد کد رهگیری هست. این واکنش‌ها در حالی از سوی بعضی مشاوران با نشانه کم کردن هزینه های طرفین معامله انجام می شود که دیده می شود بنگاه ها هرگز حاضر نیستند از قیمت مصوب کمیسیون خود که اتحادیه جهت آنها تعیین کرده کوتاه بیایند و تخفیف دهند. کمیسیون دفاتر املاک یک چهارم اجاره ماهیانه از هر طرف معامله به اضافه ۹ درصد ارزش افزوده است.

هم چنین قیمت مسکن به عنوان عامل تاثیرگذار در زیاد کردن قیمت اجاره عمل می کند. آمار اردیبهشت ماه حاکی از آن است که میانگین قیمت مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد زیاد کردن یافته است و به همین نسبت موجران انتظار زیاد کردن قیمت های اجاره را دارند. هرچند کارشناسان معتقدند که ظرفیت طرف تقاضا عامل تعیین کننده در رشد قیمت اجاره بها است ولی این روزها دیده می شود که کارگران و کارمندان به علت اوج رفتن شدید قیمت اجاره مجبور به گزینش اولویت های دوم و سوم شده است اند و در منزل های با کیفیت پایین تر مستقر می شوند.

نرخ‌ها + عطش بازار اجاره در تابستان

انتظارات تورمی نیز امسال علی رغم پنج سال گذشته، بازار اجاره را ترساندن می کند. در دو سه سال اخیر قیمت تورم در محدوده ۱۰ درصد قرار داشت و بر اساس اعلام مرکز آمار، قیمت تورم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به رقم ۸ درصد رسیده هست. با این حال رشد بازارهای ارز، سکه و مسکن که به انتظارات تورمی منجر شده، مالکان را بر آن داشته تا خود را با شرایط آینده وفق دهند و قیمت های پیشنهادی را اوج برده اند.

در این شرایط بازار اجاره بعد از پنج سال آرامش نسبی در مسیر التهاباتی قرار گرفته که نشانه های آن در روزهای اخیر بروز یافته است.

با شروع فصل تعطیلات، جنب‌وجوش در بازار اجاره شروع شده است و این بازار تحت تاثیر پنج عامل در مسیر تنش قرار دارد.  

واژه های کلیدی: اجاره | بازار | دریافت | کد رهگیری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

نرخ‌ها + عطش بازار اجاره در تابستان

نرخ‌ها + عطش بازار اجاره در تابستان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs